Altın Takı

Altın Takı Satın Alma Rehberi

Altın satın alırken dikkat edilmesi gereken herşey

Altın takıları nasıl satın alacağınıza dair eksiksiz rehberiniz, kuyumculuk sektöründeki en akıllı yatırımlardan birinin altın olduğunu söylemeye gerek yok. Altın lüks statü ve finansal istikrarı ifade eder. Altın paradır.

Paranın gerçek değeri altın tarafından desteklendiğinden, bu değerli metal dünyanın her yerinde talep görmektedir. Enflasyon ve piyasalardaki öngörülemeyen yükselişler ve düşüşler ile altın, bu belirsizliklere karşı sağlam bir korumadır. Çok fazla risk altındayken, satın almadan önce altın almayı bilmek çok önemlidir. Bu kapsamlı kılavuzda, altın hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylandırıyoruz.

Satın almadan önce altının saflık seviyelerini bilin

Her altın alaşımında karat dediğimiz 24 birim vardır. 24 ayar altın aldığınızda bu, cebinizde %100 saf, katkısız altın olduğu anlamına gelir ve bu da cebinizde saf, katkısız paraya eşittir.Orantısal olarak, 24 ayar altın %100 saf ise, 10 ayar altın %41,7 saftır (matematiksel olarak 10/24 = %41,7 olarak ifade edilir).

Yani genel kural şudur: Altının değeri, saflığıyla orantılıdır – altın ne kadar safsa, değeri o kadar yüksek olur.

Fakat: Bu, altın almak istediğinizde her zaman daha yüksek bir saflık düzeyi hedeflemeniz gerekeceği anlamına gelmez.

Bu iki önemli istisnayı göz önünde bulundurun:

 1. Amaç: Ne için kullanacaksınız ?

Saf altın çok yumuşaktır ve kolayca zarar görür. Her gün giymeyi planlıyorsanız, Düşük ayar takıları tercih edin. Ülkemizde en popüler olanı 14 ayar (14K)’dır. Düşük ayarlı takılar, alaşımı daha güçlü yapan altın ve diğer metallerden yapılır. Sert yüzeylere sürtünmeye maruz kalan yüzük ve bilezikler için 10 ve 12 ayar parçalar almak en iyisidir.

Darbelere ve darbelere karşı korumalı kolye ve küpeler için 14 – 18 ayar uygundur. 18-24 ayar arasında değişen YÜKSEK AYAR parçaları iki nedenden dolayı özel günler, partiler ve tören etkinlikleri için en iyisidir:

Birincisi, altınlarınız nadiren kullanılır ve bunları kullandığınızda dikkatli bir şekilde ele alınır – gereksiz hasarlardan kaçınılır. İkincisi, zarafetiniz ve zenginliğiniz hakkında alçakgönüllü mütevazi bir şekilde övünmeye başlarsınız. Tamam, bu son aslında bir sebep değil.

2. Uyumluluk: “Bu altın ayarı benim için “iyi” mi?” diye sorun.

Takıların amacı dışında başka özel durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Altın takılar altından başka metaller içerebilir.

Örneğin: Özellikle beyaz altın alaşımında karıştırılan en yaygın metallerden biri nikeldir. Mücevheri güçlendirir ama nikel alerjisi olan kişiler için bir sorundur. Nikele alerjiniz varsa, altın içeriği daha yüksek olan mücevherleri seçmek daha iyidir. 18 ayar saflık sizin için tavsiye edilir.

Altına eklenen madenler altının rengini etkiler. Altına gümüş karıştırıldığında yeşilimsi renkte altın, nikel veya platin eklendiğinde beyaz altın, çinko eklenirse sarı altın, bakır eklendiği takdirde ise bakırın oranına göre koyu sarıdan kırmızıya kadar bir renk elde edilir.

Altın alırken nelere dikkat edilmeli
Altın alırken nelere dikkat edilmeli

Altınınızın kalitesini değerlendirin

Parlayan her şey altın değildir…

Cevahill Jewelry

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, alaşım dediğimiz metalik karışım, daha sert bir metal oluşturmak için altın ve diğer metallerin bir araya gelmesinden oluşur.
Moda tarzı için kullananlar genellikle altın alaşımlı takıları tercih ederler: ( 14K – 18K vb. ) Bunlar, saf 24 ayar altından sonra ikinci en değerli altın takı türüdür. Yıpranmadıkları için “ömür boyu” ürünler olarak kabul edilirler. Bu, altın takılar bütçe dostu bir alternatiftir.

Altın ayarlarını ve renklerini bilin

Saf 24 ayar altın sarı görünür ancak yumuşak, dövülebilir ve pahalı olduğu için saf altın satın almak her zaman kolay değildir.

Bu nedenle, kuyumcular altını diğer daha güçlü metallerle karıştırarak ekonomik ve daha sağlam takılar sunarlar. Bu öğeler genellikle gümüş, nikel, bakır ve platinum, metalleridir. Bu metaller sarı rengi etkiler ve farklı bir renk verirler.

Altın alırken sadece sarı altın rengiyle sınırlı değilsiniz. İşte bilmeniz gereken altın renklerinden bazıları:

 • Sarı Altın : Altın denilince akla gelen renk budur. Aslında ‘altın’ kelimesi bala ya da güneş ışığına benzetilen bir renk olarak bizim yöremizdedir. Ancak, tüm altın sarısı takılar aslında altın değildir. Bildiğiniz gibi kaplama altın takıların ortak özelliğidir ve bazen sarı altın görünümünü korumak için kasıtlı olarak yapılır.
 • Beyaz Altın : Bu, gümüşün daha parlak bir versiyonuna benziyor. Nişan yüzüklerinde sarı-altın kadar popülerdir. Beyaz altın, daha yaygın olarak iki tonlu olarak bilinen ürünlerde bazen sarı-altın ile eşleştirilir. Beyaz altın, altından daha güçlü olan beyaz metallerden (yani paladyum, nikel veya manganez) yapılır.
 • Rose (Pembe) Altın : Pembemsi bir renk tonuna sahip bir altın alaşımı olan gül altın, bir nişan yüzüğü hissi haline geldi! Pembe allık elde etmek için, altına genellikle 14 karat veya %58.5 saflıkta bakır eklenir. Bu alaşımın en yüksek karat versiyonu Crown Gold olarak bilinir ve %75 altın ve %25 bakırdan yapılmıştır.
 • Yeşil Altın : Bu, gümüşle karıştırılmış altından yapılan en yaygın çeşitlerden biridir. Parlak yeşilimsi sarı bir renk tonu ile gelir ve zümrüt ve peridot gibi yeşil taşları son derece iyi bir şekilde tamamlar. Yeşil altın çoğunlukla işçilik için en uygun altındır.

Altın takılarınızı akıllıca satın almak

Farklı altın türlerinin farklı niteliklerini ele aldığımıza göre, şimdi satın alma zamanı! Bu bir kuyumcu bulmakla başlar.
Doğru satıcıyı seçmek için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Saygın kuyumculara gidin. Kaliteli altın bulmanın en kolay yolu, marka ve benzerleri gibi zaten bilinen ve güvenilir mağazalara gitmektir. Yüksek kalibreli ürünler satan güvenilir satıcılar olarak sağlam bir üne sahiptirler. Ancak bu mağazalar ürünlerine önemli ölçüde çok daha yüksek karşılar payı koyuyor, böylece birçok alıcıyı engelliyorlar.

Bütçe dostu bir altın takı satın almak istiyorsanız, aynı zamanda enfes parçalar satan bağımsız satıcılar arayın. Evet, düşüncesizce size hitap eden takıları satın almak kulağa ideal gelebilir. Ama gerçek şu ki, muhtemelen aynı ürünü başka bir yerde ve çok daha ekonomik bir fiyata bulabilirsiniz. Cevahill Jewelry gibi alanında uzman ve güvenilir bir kuyumcu tam siz göre olabilir. Zengin çeşitliliği ve güvenilir hizmet anlayışıyla profesyonel bir kuyumcudur. Altın takılar almak ekonomik ve kolaydır. Üstelik aldığınız takılar ücretsiz ve sigortalı olarak gönderilmektedir.

Altın takı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Altınınızı satın aldığınızda, iş burada bitmiyor. Mücevherlerinize iyi bakmazsanız, parayı ateşe atmış olabilirsiniz…

Aşağıdaki ipuçlarını hatırlayın ve altınlarınız emin ellerde olacak.

Altın kullanımında yapılması ve yapılmaması gerekenler

 1. Yüksek ayar altın için öğeleri daha az kullanın. Altın, özellikle saf altın değerli olabilir ancak yumuşaktır ve kolayca zarar görebilir.
 2. Banyo yapmadan, yüzmeden, bahçe işleri ile uğraşmadan ve temizlikten önce takılarınızı çıkarın. Sabun ve deterjanlarda bulunan zararlı kimyasallar, özellikle ürün altın kaplama ise altını aşındırabilir. Sıkma ve fırçalamadan kaynaklanan sürtünme gibi kasıtsız stres altına kolayca zarar verebilir.
 3. Havuzlara ve plajlara altın eşyalar giymekten kaçının. Yüksek klor veya tuz doygunluğu dışında, isteyeceğiniz son şey büyük bir su kütlesinde küçük bir metal parçasını kaybetmektir.
 4. Son olarak, uygun koşullarda saklamayı sağlayın. Aşağıdakiler aracılığıyla yapılabilir:
  • Altın takılarınızı kullanmadığınız zamanlarda ayrı kutularda veya bir kutuda ayrı bölmelerde saklayın.
  • Böyle bir saklama yeri yoksa, özellikle de değerli bir elmasınız varsa, her bir mücevher parçasını birbirini çizmeye karşı korumak için bunları ayrı giysilere sarın.
  • Altın zincirler için, diğer takılarla veya kendisiyle karışmayan kutularda saklayın. Düğümlü altın zincirler çözülmesi çok zor ve bazen bunu yapmak onları kırabilir. Gevşek kolye ve bilezikler için özel bir kutunuz yoksa asabileceğiniz şekilde saklayın.

Altın Takıları Temizleme

Mücevherlerinizi temizlemenin çok sık yapılması gerekmez. Bazen basit bir toz alma yeterli olabilir.

Mücevherlerinizi ara sıra ince bir yumuşak bezle parlatabilirsiniz. Yağı ve tozu temizlemek için hafifçe ovalayın. Bu şekilde yüzeyde kir birikmesini önlersiniz.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için ” Altın Takılar Nasıl Temizlenir ? ” Makalemizi okuyabilirsiniz.


Her zaman hatırlayın, altın sadece bir süs veya moda ifadesinden daha fazlasıdır. Altın para kadar iyidir, fiyatlar her zaman yükselir ve öngörülebilir gelecekte bu değişmeyecektir.

Benzer yazılar