Altın Takı

Hediye Altın Takı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

HEDİYELİK ALTIN TAKI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Altın takılar uzun yıllardır en değerli ve popüler hediyelerin başında gelmektedir. Gerek küpe, gerek kolye gibi pek çok altın takı, özel günlerin ve kişilerin en beğeneceği hediyelerin başında gelir. Hediye olarak altın takı almayı düşünen birinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte tüm detayları ile hediyelik altın takı alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

  1. Ne Tip Bir Takı Alacağınıza Karar Verin

Öncelik olarak alacağınız hediyenin ne tür olacağına karar verin. Altın takıların hediyelik olarak en çok kullanıldığı yer düğünlerdir. Evlenecek olan çifte genelde hediye olarak altın takılar verilir. Bunların başında set halinde satılan Trabzon hasır setleri gelir. Bu gelenek ülkemizde uzun yıllardır devam etmektedir. Hediye altın takınızı başka bir amaç için de alabilirsiniz. Özellikle sevdiğiniz bir insana özel bir günde alacağınız altın takı sevginizin bir göstergesi olacaktır. Genellikle kadınların ilgi gösterdiği altın takılar içerisinde yüzükten kolyeye, küpeden bilekliğe envai çeşit bulunur. 

  1. Altın Ayarlarına Göre Bir Tercih Yapın

Öncelikle altın ayarı ne kadar yüksek olursa fiyatta da o denli bir değişim olur. Altın ayarları içerisinde takılarda en sık 22 ayar altınla karşılaşılır. 22 ayar altın %91 oranında altın barındırır. Özellikle alyans altın takılarda en çok kullanılan ayar 22 altındır. Bunların dışında daha düşük ayarlarda da altın takı bulunabilir. 8 ayar altın takı en düşük ayarda bulunabilen takılar sınıfındandır. 8 ayar altın her kuyumcuda bulunmayabilir. Bunun için öncesinde araştırma yapmanız gerekmektedir. 

  1. Alışverişinizi Güvendiğiniz Bir Noktadan Yapın

Altın takıyı ister kendinize, isterseniz hediye olarak alın mutlaka güvenilir bir adresten almanız gerekir. Özellikle hediye olarak seçtiğiniz bir takının imitasyon çıkması hoş karşılanacak bir durum değildir. Bilip güvendiğiniz bir firmadan yapacağınız alışveriş bu tip kötü durumların yaşanmasına neden olmaz. Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız mutlaka güvenilir ve gerçek siteleri kullanın. Ürün yorumlarını incelemeyi ihmal etmeyin.  

  1. Hediye Alacağınız Kişinin Ölçülerini Öğrenin

Her takıda olmasa da özellikle küpe, bileklik, zincirli kolye gibi altın takılarda belli bir ölçüye göre alışveriş yapılması gerekilir. Bundan dolayı hediye alacağınız kişinin ölçülerine uygun takılar seçmelisiniz. Eğer hediye alacağınız kişinin ölçülerini bilmiyorsanız herhangi bir ölçüde alıp teslim ederken uymazsa ölçüleri değiştirtebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Örneğin bir yüzük parmağa oturmuyorsa kuyumcularda yüzüğü ayarlatabilirsiniz. Bazı yüzükler değişebilir ölçüleri ile her parmağa uygun bir şekilde üretilmektedir.

  1. Kombinlenmesi Kolay Bir Takı Tercih Edin

Bu tip bir altın takı tercih etmek, hediyeyi alacağınız kişi için de kolaylık sağlar. Rengi ve boyutu her türlü elbise ile uyumlu olan bir takı karşı taraf için çok daha anlamlı olabilir. Altın takı sektöründe üretilen ürünlerin birçoğu hem günlük kıyafetlere hem de özel gün ve davetlere uyumlu olabilecek şekilde üretilmektedir. Dilerseniz altın takı setlerini tercih ederek birbiri ile uyumlu olan ürünleri alabilirsiniz. 

Unutmayın, altın takı ne kadar değerli olursa olsun hediye aldığınız insan kadar değerli değildir.  Bundan dolayı seçiminizi yaparken önceliğiniz hem kendi, hem de hediye alacağınız kişinin güvenliği olmalıdır. Doğru adresten yapacağınız alışveriş ile sizin için özel olan insanlarla özel anılar yaşayabilirsiniz.