Genel

Piercing Nedir ve Çeşitleri Nelerdir

Vücut piercingleri, kendini ifade etmedeki sınırsız potansiyelleri nedeniyle son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Stil ifade etmenin keskin ve havalı bir yolu olan vücut piercingleri son zamanların takı trendlerindendir.

Vücut Piercingi Nedir?

Vücutta bir iğne ile yapılan bir delme işleminden sonra, deliğe bir parça mücevher yerleştirilir. Yaygın olarak kullanım yerleri kulaklar, burun ve göbek deliğidir. Ağız piercingleri dudak, yanak ve dili içerir.

Bir piercing iyileştiğinde, bazı insanlar tıkaçlar ve tüneller de dahil olmak üzere belirli türdeki mücevherleri takmak için deliğin boyutunu genişletmeyi seçebilir. Delme ve yara izine zarar verme olasılığını azaltmak için küçük artışlarla germe yapılmalıdır.

Piercingler Hakkında Ne Bilmeliyim?

Eğer piercing taktırmayı düşünüyorsanız, önce araştırmanızı yapın. 18 yaşın altındaysanız, bazı yerler ebeveyn izni olmadan piercing yaptırmanıza izin vermez ve bazıları piercing sırasında ebeveynin bulunmasını gerektirir.

Vücut piercingi yaptırmadan önce, tüm aşılarınızı (özellikle hepatit B ve tetanoz aşılarını) yaptırdığınızdan emin olun. Tıbbi bir sorununuz varsa (doğuştan kalp hastalığı, alerji, şeker hastalığı, zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya kanama sorunu gibi), taktırmadan önce doktorunuzla konuşun. Dil veya ağız piercingi yaptırmayı planlıyorsanız, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı olduğundan emin olun.

Hangi piercing size göre ?

Vücudun hemen hemen her yeri delinebilir, ancak delme işleminden önce bireysel anatominizi düşünmek her zaman önemlidir. Herkesin vücudu farklıdır ve üst kulak piercingleri ve samimi kulaklarınızın şekline vb. bağlıdır. Böylece sadece vücudunuza uygun olan yeri değil, aynı zamanda iyileşme şansı en yüksek olan yerleri seçebilirsiniz. 

Yaşam tarzınızı düşünmek de önemlidir – yeni piercinginiz günlük yaşamda pratik olacak mı? Kıyafet ve iş kıyafeti kuralları gibi basit şeyler, belirli vücut piercinglerinde sorunlara neden olabilir. Örneğin, sık sık bir kask veya kulaklık takarsanız, üst kulak piercinglerinin iyileşmesini zorlaştırabilir. Birçok iş yeri yüz piercingine izin vermez ve tehlikeli bir ortamda çalışıyorsanız, belirli vücut piercingleri sağlık riski oluşturur. Bu sorunların çoğu, dikkatli bir delme yerleştirme ve doğru mücevherlerle aşılabilir, ancak üzgün olmaktansa güvende olmak her zaman daha iyidir!

Piercing Çeşitleri Nelerdir ?

Kulak Piercingleri

Kulak memesi delme en bilinen kulak delme türü olsa da, tarzınızı göstermek için kulağın delebileceğiniz birden fazla alanı vardır. İç kısımları, kıkırdak bunlardan başlıcalarıdır.

Yüz Piercingleri

Tıpkı kulak piercinginde olduğu gibi yüz piercinginde de çok fazla seçenek var. Kaş piercingi ve dudak piercingi toplumda en çok bilinenlerden ikisidir.

Burun Piercingi

Burun piercingi, normalde takı takmak amacıyla burnun herhangi bir bölümünü oluşturan deri veya kıkırdağın delinmesidir, buna burun mücevheri denir. Burun piercinglerinin farklı çeşitleri arasında en yaygın olanı burun deliği piercingidir. Burun piercingi, kulak memesi ve dil piercinginden sonra en yaygın üçüncü piercing çeşididir.

Dil Piercingleri

Dilin inceliklerine rağmen, dil piercingi oldukça düşük riskli bir işlemdir. Ancak, dilinizi deldirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken ağız hijyeni, dişlerinizin güvenliği ve yeni dilinize alışırken en azından ilk birkaç hafta konuşmanızın etkileneceği gerçeği gibi bazı şeyler vardır. 

Göbek Piercingleri

Göbek piercingi , göbek içinde veya çevresinde bulunan bir piercing türüdür. Kulak delme gibi hızlı ve tahriş olmadan iyileşebilir veya ilgili uzun iyileşme süresiyle daha çok yüzey delme gibi iyileşebilir. İyileşme genellikle yaklaşık 6-9 ay, hatta daha fazla sürer ve temizlendiği sürece güzelce iyileşir. Göbek piercinginin en yaygın şekli göbeğin üst kenarından geçer.

Piercing taktırmada seçim yaparken dikkatli olun

Bir piercing yaptırdığınızda, hepatit C gibi kan yoluyla bulaşan bir hastalığa yakalanma riskiniz vardır. Riskin derecesi, piercingi nerede yaptırdığınıza ve piercingi yapan yerin ve kişinin standartlarına bağlıdır. Bu yüzden seçim çok önemlidir.

Bir piercing ustası ararken tavsiye istemek yaygın bir uygulamadır. Kulaktan kulağa, genellikle güvenilir ve saygın bir mağaza bulmanın en iyi yoludur.

Dükkanı önceden ziyaret ettiğinizden emin olun, böylece yer hakkında fikir edinebilirsiniz. Temiz, iyi aydınlatılmış ve tam lisanslı olmalıdır.

Vücut piercing yaptırmak söz konusu olduğunda amatörlere veya kendin yap videolarına güvenmeyin. Özel, steril bir ortamın dışında bir delme işlemi yapıldığında, bulaşıcı bir hastalığa yakalanma riskiniz artar.