Genel

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çoğu yüksek kaliteli pırlanta, zaten bir yüzüğe takılmamış olarak satılır. Bunun nedeni, bir pırlanta satın aldığınızda daha fazla seçeneğiniz olmasıdır: tam olarak istediğiniz şekli, boyutu ve kaliteyi elde edebilirsiniz.

Daha sonra pırlantanızı tam istediğiniz boyutta tam olarak istediğiniz nişan yüzüğü veya takı tasarımında kullanabilirsiniz. 

Bugün çevrimiçi olarak seçebileceğiniz binlerce elmas var. Ayrıca Cevahill gibi çevrimiçi mücevher uzmanları sayesinde, ya pırlantanıza uygun mevcut bir tasarımdan ya da tamamen benzersiz bir özel nişan yüzüğü tasarımından sıfırdan alyans oluşturabilirsiniz.

Bir pırlanta satın almak karmaşık olmak zorunda değil ama yapacak çok seçeneğiniz var. İşte sizin için doğru pırlanta almanızı sağlayacak bir satın alma kontrol listesi.

1. Pırlantanın Sertifikalı Olduğundan Emin Olun

Pırlanta kalitesinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi olmadan pırlanta alışverişi yapmak imkansızdır. Ne aldığınızı bildiğinizden emin olmak için, derecelendirme raporu içeren sertifikalı bir elmas seçmeniz çok önemlidir.

Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı (IDL), uluslararası sertifika sunan önemli kuruluşlar, tüketicileri koruma misyonuna sahip, dünya çapında saygı duyulan kar amacı gütmeyen kuruluşlardır. Elmas kesim sınıflandırmasının öncüsüdür ve ideal kesim kalitelerini ilk yayınlayandır.

Elmasın bu önde gelen laboratuvarlardan biri tarafından derecelendirilmesi neden önemlidir? Çünkü genellikle doğru ve tarafsız olarak kabul edilirler. Piyasa, başka herhangi bir laboratuvardan alınan kalitelerin daha az doğru ve daha az katı olduğunu varsayıyor ve bu nedenle bu raporlara sahip elmaslar daha az değerli kabul etmektedir.

2. Şeklinizi Seçin

Sizin için en iyi pırlantayı bulmanın ilk adımı bir şekil seçmektir. Yuvarlak parlak şekil en popüler olanıdır. GIA ve AGS kesim kaliteleri sayesinde yuvarlak pırlanta kesim pırlantalar aynı zamanda satın alınması en kolay pırlantalardır. Halk arasında ideal kesim olarak bilinen GIA’dan mükemmel kesim derecesine sahip yuvarlak bir pırlanta seçerseniz, güzel ve iyi işlenmiş bir pırlantaya sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Daha da iyi bir kesim pırlanta da satın alabilirsiniz: Bir izleyici ile değerlendirildiğinde üstün ışık performansı sergileyen yuvarlak, parlak kalpler ve oklar pırlanta.

Ancak yuvarlak pırlanta kesim pırlantaların piyasadaki en pahalı pırlantalar olduğunu da unutmamak gerekir. Oval, minder veya prenses kesim gibi süslü bir şekil seçerek karat başına %20’ye kadar tasarruf edebilirsiniz! Bazı süslü pırlantalar, aynı karat sayısı olan yuvarlak pırlantalar daha büyük görünür. Süslü bir şekil istiyor ama aynı zamanda bir kalp ve okların parlaklığını da istiyorsanız, bir kalp ve ok yastığı ile hem elmasa sahip olabilirsiniz. 

3. Bütçenizi Belirleyin

Doğru pırlantayı bulmanın bir sonraki adımı bütçenizi belirlemektir. Kaç bin TL harcamaya hazırsınız? (Yarım karatlık güzel bir pırlantayı On binin altında bir fiyata satın alabilirsiniz, ancak bir pırlanta için alışveriş yapan çoğu kişinin bütçesi yüzlerce değil, binlerle ölçülür. The Knot’a göre, bugün ortalama nişan yüzüğü 6,351 dolardır.)

Ayrıca, daha küçük anlamına gelse bile kaliteye mi öncelik verdiğinize, yoksa kalite açısından daha düşük olsa bile, boyuta mı öncelik verdiğinize dair bir seçim yapmanız gerekir.

Bu noktada, elmas kalitesi, ideal oranlar, karat boyutu sınırları başına fiyat ve bir elmasın değerini azaltabilecek floresan ve inklüzyonların konumu gibi diğer faktörlerin 4C’lerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

4. Pırlantanızı Güvende Tutun

Bir pırlantayı gevşek tutmanın en iyi yolu, onu derecelendirme raporuyla birlikte bir koli kağıdında veya plastik bir kutuda ayrı ayrı saklamaktır. Bir kutuda saklarsanız, sallanmaması için yerinde tutmak için köpük yapın. Elmasların kırılabileceğini ve elmasların diğer elmasları ve değerli taşları çizebileceğini unutmayın.

Bir pırlantayı bir kağıda veya pamuğa sarmayın ve bir mücevher kutusuna koymayın: Yanlışlıkla atılan çok fazla elmas hikayesi var. (Ünlülerden biri, bugün milyonlar değerinde olacak savaştan önce Almanya’da saklanan beş karatlık kırmızı bir elması yanlışlıkla çöpe atmıştı.)

Pırlantanızı ev sigorta poliçenize bir binici ekleyerek (sigorta şirketiniz bunu sunuyorsa) sigortalatmanızı öneririz. Bunun mevcut poliçeniz kapsamında olduğunu varsaymayın: muhtemelen değildir.

6. Tasarlatmaya Başlayın

Artık güzel pırlantanız olduğuna göre, onu bir nişan yüzüğü veya başka bir mücevher parçası haline getirme zamanı. Seçenekleriniz yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır, ancak çoğu insan nesiller boyu sürecek klasik bir stil seçer.

Bu pırlanta ile sürpriz bir teklif planlıyorsanız, sürpriz yüzük tasarımını düşünebilirsiniz.

Sürpriz bir yüzük için, müşterilerimizin çoğu, genellikle serme bant üzerinde klasik bir tek taş yüzük veya ortadaki pırlantanın daha büyük görünmesini sağlayantasarımda bir nişan yüzüğü seçer. Nelerden hoşlandığına dair bazı ipuçları bıraktıysa, bir tasarıma karar vermek daha kolay. (Henüz herhangi bir ipucu görmediyseniz, ona bir şans verin. Başka birinin yüzüğüne yorum yapın ve ne dediğine bakın ya da vitrine çıkın.)

Yüzüğün tasarımına kendiniz karar vermek istemiyorsanız iki seçeneğiniz var. Önce pırlanta ile evlenme teklif edebilir, sonrasında yüzüğü birlikte tasarlayabilirsiniz. Pırlantayı sunmayı kolaylaştırmak için bir yüzük tutucu veya düz tektaş tasarımı kullanabilirsiniz (ancak elmas tutucu yüzüklerde son derece dikkatli olun: pırlanta kolayca kayar.) Bunun sürpriz unsurunu koruma avantajı vardır ancak dezavantajı, nişanı ilan ettiğinizde yüzük yok (ve nişanla ilgili söylediği her kişinin söylediği ilk şey “Yüzüğü göreyim!” olacaktır) Nişan yüzüğü selfileri temelde standart nişan duyurusudur.

Bunun yerine yüzük hakkında konuşabilir ve hatta birlikte seçebilir, ancak yine de teklifin kendisini bir sürpriz olarak tutabilirsiniz. Bu, sürprizin bir kısmını ortadan kaldırabilir, ancak dürüst olmak gerekirse, ona zaten bir teklifin yakında geleceği açık olmalıdır. Bunun harika bir çözüm olduğunu düşünüyoruz: teklifi bir şekilde şaşırtıcı kılmak için biraz daha fazla çalışmanız gerekecek, ancak nişan yüzüğü tam olarak onun istediği gibi olacak, ki bu da önemli.

Benzer yazılar